Aktualności
Podsumowanie mojej pracy skarpetkowej - Madzia 74
- Szczegóły
- Kategoria: News
Chcę Wam pokazać kilkanaście par skarpetek wydzierganych dla moich najbliższych. Nie jest to dużo, ale…początek jest. Świetna zabawa i nauka. Polecam.
Zaczęłam od bambusowych drutów addi dł 20 cm 2,5 mm 5 szt. Ze względu na to, że skarpetki robiłam pojedynczo to wychodziły mi różnej wielkości. Dokupiłam 2 pary KP drewniane i krótkie na 10 cm 2,5 mm. Już było znacznie lepiej. Później nauczyłam się robić metodą Magic loop i najczęściej robię dwie razem na drutach z żyłką 2, 25 mm.
Naukę zaczęłam od najprostszych wzorów, rodzajów pięt, mankietów i zakończeń palców. Pięty to bumerang zwykły i z 3 rodzajami klinów. Kolejna to zwykła pięta prosta i z dwoma rodzajami wzmocnień. Następnie to dwie odmiany pięty strong (w tym jedna wzmocniona), tylko z moimi delikatnymi zmianami do wymiarów, które miałam.
Dla mnie temat skarpet jest ciekawy. Można się wiele nauczyć. Elastyczne nabieranie oczek, podwójną nitką, zamykanie igłą. Bardzo ważne jest też dobranie grubości drutów do rodzaju włóczki w taki sposób, żeby gęstość dzianiny nie była zbyt luźna i za bardzo zbita. Stąd też moje zainteresowanie różnymi rodzajami włóczek. Ściągacz jest elastyczny i trzyma swoją formę, jeśli robię go na 1,5 mm lub 1,75 mm. Zamykanie palców igłą też jest bardzo ciekawe. Nie widać miejsca łączenia. Najwięcej zabawy mam przy piętach. Rzędy skrócone, wzmacnianie pięt, dodawanie i odejmowanie oczek. Takie, żeby nie było widocznych dziurek. Tu jeszcze jest dużo do nauki…ojjj dużo.
Chcę Wam pokazać, jak wyglądają skarpetki w trakcie dziergania, zdjęte z drutów, zablokowane i jak to wygląda na nogach właścicieli-nosicieli.
Skarpetki męskie i damskie. Od nich zaczęłam tą przygodę. Fabel Long Print 604 ,druty 2,5 mm bambusowe addi
Fabel 604 i szary Fabel
Nord kol. 12, druty 2 i 2,5 mm
Włóczka z moich zapasów. Druty 2mm
Jawol Magic Degrade kolor prawdopodobnie 0024, brązowa to włóczka z zapasów, druty 1,75 mm i 2,5 mm (jeśli dobrze pamiętam)
Włóczka z zapasów, druty 2,25 mm addi dł 120 cm, na ściągacze 1,5 mm lub 1,75 mm
Włóczka z zapasów. Druty 2 mm 1, 5 mm i 2, 25 mm
Trekking Sport kolor 1404 druty 1, 75 mm addi , 2 mm karbonz i HH ostre 2,25 mm dł 100 cm.
Skarpetki dziergam z włóczek przeważnie o składzie 75 % wełny i 25 % poliamidu. W 100 gramach jest 400 lub 420 m. Na damskie w rozm 38-39 gładkie zużywam powyżej 53 gramów, a z wzorkiem ok 70 gramów. Na męskie gładkie w rozm 46-47 wystarcza 1 motek 100 gramowy. Przeważnie potrzebuję 80-85 gram. A tak sobie zaplanowałam kolejne półrocze. Jeden już jest na drutach jako pierwsza para w tym roku.
Komentarze
Dziękuję za twój komentarz. Za zwrócenie uwagi na moją pracę. Temat konstrukcji pięty jest bardzo obszerny i jeszcze przede mną nieodkryty.
SKARPETY CUDNEJ URODY.
Nie tylko teoria, ale również wyroby !
Otworzyłaś przed nami cały nowy dziewiarski wszechświat
Ja jeszcze się łudziłam, że może córka zrezygnuje.....Nic z tego. Spodobały się jej.
Przede mną jeszcze wiele nauki i ćwiczeń skarpetkowych.Jeszcze dużo jest do odkrycia...żakardy, warkocze ,ażurki...tylko kiedy?
I bardzo mi miło, że o skarpetkach myślimy podobnie.
To metoda Magic loop. Na druty z żyłką nabieram oczka najpierw na jedną skarpetkę z nitki wierzchniej,a później na drugą z wewnętrznej nitki motka.Tak robimy skarpety i od palców i od ściągacza. Można też używać 2 osobne motki. Jedynie niewielką część pięty trzeba zrobić normalnie rzędami powrotnymi. A cała resztę robi się na okrąglo