38Kalendarzowo jesień coraz bliżej, mimo że za oknem upały. My już powoli przygotowujemy się z dzianinami na tę porę roku i chcielibyśmy podpowiedzieć Wam, jak zrobić prosty, ciepły kardigan, który doskonale sprawdzi się na chłodniejsze dni.

Projekt pochodzi z gazety FAM 276 i zdaniem Mariolci jest to model dla każdego poziomu zaawansowania i wtajemniczenia dziewiarskiego. Osoby początkujące spokojnie sobie poradzą, a te z większym doświadczeniem będą relaksować się przy prawych oczkach.

Kardigan według przepisu ma powstać na drutach nr 6.0. Wykonany jest dżersejem prawym, a jego jedyną ozdobą są duże, naszywane kieszenie. 

Naszywana kieszeń ma ten plus, że możemy zdecydować sobie na końcu o jej wielkości, z jakiej włóczki ją zrobimy, jakim kolorem albo czy w ogóle będziemy ją dziergać. A kiedy przestanie nam się podobać, to zawsze możemy ją odpruć. Natomiast wpuszczana kieszeń już jest kieszenią na stałe, więc nim zaczniemy dziergać, warto mieć już przemyślaną koncepcję. 

Mariolcia do tego projektu wybrała włóczkę Sakura. Gruba włóczka (mieszanka bawełny akrylem i poliamidem, idealne połączenie włókien na okres przejściowy między latem a jesienią), do tego grube druty – rozmiar 6.0, dzięki czemu projekt powstanie stosunkowo szybko.

Dziergamy od początku dżersejem prawym, więc kardigan na dole delikatnie będzie nam się zawijał, ale nie martwy się tym – taki był zamysł projektanta. Miało być maksymalnie prosto, bez ściągacza, bez „francuza”. Po prostu ten zawijas ma taki być, nie walczymy z nim, po prostu akceptujemy taki charakter swetra.

Mariolcia jednak nie byłaby Mariolcią, gdyby czegoś w przepisie nie zmieniła ? Dlatego zdecydowała się zamiast klasycznej plisy ściągaczowej dzierganej razem z przodem, zrobić jeden motyw warkocza (możecie się go nauczyć w 121 odc. e-dziewiarka TV Live). 

Jeden motyw warkoczykowy ma 16 oczek. Z takim panelem jednak kieszeni w wykonaniu Mariolci nie będzie, bo przy przodzie mającym 40 oczek, 16 oczek warkocza to sporo, plus kieszeń przestaje grać pierwsze skrzypce, a jej miejsce zajmuje plecionka. 

Według przepisu z FAM są dwa rozmiary kardiganu S/M i L/XL. Plecy są prostokątne, mają 52/61 cm szerokości – w zależności od rozmiaru. Długość to 66 cm, miejsce na rękaw to 21/24 cm, od dołu do pachy to 45/42 cm.

Zaczynamy:

plecy - na druty 6.0 na rozmiar S/M należy nabrać 75 oczek lub 87 oczek na L/XL i dziergać dżersejem prawym aż uzyskamy długość 66 cm. 

Na lewy przód nabieramy 42/48 oczek. Przody dziergane są razem z pliskami ściągaczowymi, więc wykonujemy to następująco: jedno oczko brzegowe + 32/38 oczek dżerseju prawego + 8 oczek, które nam zostaje na końcu i które dziergamy jako ściągacz, czyli: jedno oczko lewe, jedno prawe, rozpoczynając oczkiem lewym i kończąc oczkiem brzegowym. 

Prawy przód robimy jak w odbiciu lustrzanym, czyli ściągacza nie wykonujemy na końcu rzędu, tylko na początku. To jest nasz start prawego przodu. 

Dziergamy tak do wysokości 40 cm i od tego momentu zaczynamy tworzenie linii V. Tutaj należy się bardziej skupić ?W co 2 i 4 rzędzie należy spuścić 15 x po 1 oczku, czyli na krawędzi w co 2 rzędzie zaczynamy odejmowanie po jednym oczku. A potem w co 2 rzędzie 7 x 1 oczko. i w co 4 rzędzie 7 x 1 oczko, żeby uzyskać jeszcze większy skos. Musimy dojść do rozmiaru, w którym, góra przodu ma 13/16 cm dżerseju, 5 cm ściągacza i 10/11 cm „skosu V”. Dżersej i ściągacz dają nam razem 18/21 cm, czyli dokładnie taką długość, na jaką mamy przyszyć przód do pleców. Potem na plecach mamy 16/19 cm otworu na głowę i znowu 18/21 cm na drugi przód.

Pamiętajmy, że nie zamykamy oczek na ściągaczu, tylko na części dżersejowej. Po oczku brzegowym, 8 oczkach ściągacza robimy jedno przeciągnięcie i robimy dalej dżersejem – tak zamykamy na lewej krawędzi. Na prawej, gdy dojdziemy do 2 oczka przed ściągaczem, to robimy dwa oczka razem na prawo. Robimy wtedy tzw. „akcentowane zamykanie”. Obydwa zamykania dzieją się na części dżersejowej, nie na plisie. 

Zgodnie z przepisem w plisie należy wykonać 4 dziurki. Jak wykonać dziurki na guziki możecie dowiedzieć się z naszego filmiku: Dziurki na guziki - 60 odc. e-dziewiarka TV.

Jeśli mamy już gotowy tył i przody, to przystępujemy do rękawów, które będą w kształcie trapezów. Nabieramy 32/36 oczek co ma dam dać szerokość 21/24 cm i dziergamy dżersejem, ale… żeby rękaw na „rósł” delikatnie w szerz, to nabieramy 14 x 1 oczko w każdym 6 rzędzie, a dla rozmiaru L/XL w każdym 4 i 6 rzędzie, co da nam końcową szerokość 60/68 oczek, czyli 41/47 cm. Gdy osiągniemy długość 46 cm luźno zamykamy robótkę.  

Jeśli chcemy uniknąć wszywania rękawów, to możemy również dziergać je na okrągło. Po zszyciu przodów z tyłem możemy nabrać oczka z miejsca na rękaw i dziergać na okrągło aż do uzyskania odpowiedniej długości. 

Następnie dziergamy kieszeń. W przepisie kieszeń ma mieć 20 cm długości, ale wiadomo, że jej wielkość możemy dostosować do naszych potrzeb. 

A jeśli chciałybyście dziergać z innej włóczki niż Sakura, np. z Amiry od Lang Yarns, to Mariolcia podpowiada, żeby wtedy nabierać oczka na rozmiar S/M jak na rozmiar większy i wtedy różnice się zniwelują, ot taki myk ?

Oczywiście całość można dziergać od razu na okrągło, ale z własnego doświadczenia wiemy, że długie dzianiny lepiej się układają, kiedy są zszyte i posiadają dyscyplinujący szew.

Mamy nadzieję, że opis będzie dla Was pomocny przy dzierganiu nowego, jesiennego swetra i zachęcamy Was do chwalenia się swoimi pracami w naszej galerii. Przesyłajcie zdjęcia wraz z krótkim opisem na adres mailowy: sklep(@)edziewiarka.pl.

Miłego dziergania!

Zaloguj się by komentować.

Komentarze

0
hanna jasińska
3 weeks ago
Ile włóczki potrzeba na ten kardigan w rozmiarze S/M? Jakoś nie znalazłam tej informacji.
Like Like
0
hanna jasińska
3 weeks ago
Bardzo podoba mi się ten sweter. Może się skuszę i zacznę robić?

Hanna
Like Like